Fakultná nemocnica Trenčín používa na tomto webovom sídle súbory cookies, ktoré sú použité za účelom sledovania návštevnosti webového sídla. Prehliadaním a použitím príslušného nastavenia webového prehliadača vyjadrujete súhlas s ich používaním.

Spánkové laboratórium vo FN Trenčín

Spánkové laboratórium vo Fakultnej Nemocnici Trenčín bolo založené v r. 2017 a venuje sa  diagnostike a liečbe spánkových porúch akými sú spánkové apnoe, chronická insomnia, hypersomnia, syndróm periodických pohybov končatinami, syndróm nepokojných nôh,  a iné. 

Od septembra 2020 sa rozširuje o Ambulanciu zameranú na diagnostiku a liečbu insomnií, hypersomnií a parasomnií /somnambulizmus, nočná mora, nočný des, poruchy správania v REM spánku/.

V diagnostike sa využíva celonočné videopolysomnografické vyšetrenie, kedy sú pacientovi snímané viaceré fyziologické parametre akými sú EEG (6 zvodov), pohyby očí (EOG), tonus svalstva (EMG), EKG, dýchanie (dýchacie pohyby, prietok vzduchu nosom a ústami), pulzná oxymetria, audio záznam (chrápanie, vokalizácie), videozáznam (infračervená kamera) a ďalšie. Pri náleze spánkového apnoe  je pacient objednaný na celonočné titračné PSG vyšetrenie k nastaveniu na liečbu neinvazívnou pretlakovou ventiláciou tzv. CPAP alebo BIPAP. 

Poruchy dýchania v spánku nemusia byť vždy sprevádzané chrápaním a sú často komorbidné s IM, srdcovým zlyhaním, CMP, srdcovými arytmiami, obezitou, sexuálnymi dysfunkciami a depresiami. Indikáciou na PSG vyšetrenie je aj arteriálna hypertenzia nereagujúca (nedostatočne reagujúca) na medikamentóznu antihypertenzívnu terapiu (vysoký výskyt s obštrukčným spánkovým apnoe,) K neuropsychiatrickým indikáciám pre PSG vyšetrenie sú periodické pohyby ózykončatín a syndróm nepokojných nôh kde v konkrétnom prípade nestačí pre stanovenie diagnózy len anamnéza a fyzikálne vyšetrenie. Indikáciu k PSG vyšetreniu predstavuje aj chronická insomnia (trvanie mesiace až roky), so zlyhaním viacerých farmakoterapeutických postupov a psychoterapie.

Mapa areálu nemocnice

Náš tím tvoria traja lekári špecialisti– somnológovia : MUDr. Branislav Moťovský, PhD., - primár a prednosta Psychiatrickej kliniky v Trenčíne, MUDr. František Nováček – pneumológ, MUDr. Tatiana Matejičková – psychiater,  štyri spánkové laborantky: Mgr. Adriana Gregušová, Mgr. Monika Gajdošová a Bc. Ľubica Fonosová a Bc. Veronika Balážová. Všetci členovia tímu sú vyškolení v spánkovej medicíne v Spánkovom laboratóriu Kardiologickej kliniky v Medzinárodnom Centre Klinického Výskumu vo Fakultnej Nemocnici Sv. Anny v Brne.

VideoPSG vyšetrenie v našom spánkovom laboratóriu vyžaduje jednodňovú hospitalizáciu a uhrádza ho iba VšZP.

Pred realizáciou PSG vyšetrenia s podozrením na spánkové apnoe prosíme o ORL vyšetrenie pacienta (vyšetrenie horných dýchacích ciest na prítomnosť obštrukcií).

Pre ďalšie informácie a otázky event. objednanie pacientov nás môžete kontaktovať na telefónnom čísle 032 65 66 889 /vždy v utorok a stredu od 08:00 do 14:00/ - Mgr. Gregušová alebo prostredníctvom mailovej adresy: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Spánkové laboratórium nájdete v priestoroch vyznačených na mapke.

 

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Fakulta zdravotníctva Národne centrum zdravotníckych informácií Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Liga proti rakovine Národná transfúzna služba Slovenskej republiky Operačné stredisko 155 Kúpele Trenčianske Teplice

Objednávka PCR testu

ISO CERTIFIKÁT

Fakultná nemocnica Trenčín zaviedla a aplikuje systém manažérstva kvality podľa normy kvality ISO EN 9001:2015.

 

 
© 2024 Fakultná nemocnica Trenčín, IČO: 00610470, DIČ: 2021254631, IČ DPH: SK 2021254631