INFORMÁCIE PRE PACIENTOV, KTORÍ MAJÚ ZÁUJEM BYŤ SÚČASŤOU KLINICKÝCH ŠTÚDIÍ
Na otázky ohľadom klinických štúdií odpovedá MUDr. Branislav Bystrický, PhD., MPH - prednosta a primár onkologickej kliniky a zároveň hlavný skúšajúci klinických štúdií na Onkologickej klinike FN TN a PharmDr. Ľuboslava Hírešová - koordinátor klinického skúšania vo FN Trenčín.
MUDr. Branislav Bystrický, PhD., MPH |
PharmDr. Ľuboslava Hírešová
koordinátor klinického skúšania |
Čo je klinická štúdia?
Je to výskumný program uskutočnený spolu s pacientmi, ktorým sa určujú alebo potvrdzujú klinické účinky, farmakologické účinky alebo iné farmakodynamické účinky, ktorým sa preukazuje akýkoľvek nežiaduci účinok a ktorým sa zisťuje absorpcia, distribúcia, metabolizmus a vylučovanie jedného alebo viacerých skúšaných liekov určených na humánne použitie s cieľom zistiť ich neškodnosť a účinnosť; klinickým skúšaním sa hodnotí aj biologická dostupnosť a biologická rovnocennosť (bioekvivalencia) skúšaného lieku.
Účelom klinických štúdií je nájsť nové alebo zdokonalené metódy liečby, prevencie, skríningu či diagnostiky chorôb.
Klinické skúšania umožňujú našim pacientom dostať sa k novej, nádejnej a častokrát aj finančne náročnej inovatívnej liečbe.
Cesta každého lieku začína v laboratóriu, pokračuje testami na zvieratách a pri dlhom výskume sa liečivé prípravky, ktoré sa preukázali ako dostatočne bezpečné a účinné začínajú skúšať v klinických štúdiách na dobrovoľníkoch. Klinické skúšanie má viacero fáz.
FÁZA I.
Liek je prvýkrát podaný ľuďom, obvykle niekoľkým málo zdravým dobrovoľníkom, ktorých počty je možné vyčísliť maximálne v jednotkách až desiatkach.
Iba výnimočne môže byť liek vo fáze I. podávaný pacientom (napr. v onkológii, nakoľko je podanie liečiva zdravému človeku vysoko nevhodné).
Táto fáza je zameraná na hodnotenie bezpečnosti, tolerancie a znášanlivosti liečivého prípravku.
Fázu I. klinického
skúšania na pracoviskách FNTN nevykonávame.
FÁZA II.
Ak je liečivo vyhodnotené ako dostatočne bezpečné na základe výsledkov z fázy I., je liek prvýkrát podaný pacientovi - chorému človeku. Ide o tzv. „ideálnych pacientov“, ktorí musia spĺňať veľmi prísne kritériá pre zaradenie do štúdie. Zaradení pacienti sú často volaní na kontroly, odbery krvi a ďalšie vyšetrenia.
Fázu II. klinického skúšania na pracoviskách FNTN vykonávame.
FÁZA III.
Liečivé prípravky, ktoré uspeli aj v II. fáze klinického skúšania, postupujú do konečnej predregistračnej etapy - fáza III.
Ide o veľké medzinárodné klinické štúdie, ktorých sa zúčastňujú stovky až tisíce pacientov v rôznych nemocniciach po celom svete. Hlavným cieľom fázy III. je získať odpoveď na otázku, či je nová liečba lepšia alebo aspoň rovnako dobrá, ako tá, ktorá sa používa štandardne.
Ide väčšinou o tzv. randomizované, zaslepené, prípadne placebom kontrolované štúdie.
Čo znamená randomizované, zaslepené, placebom kontrolované štúdie?
Randomizácia je náhodné pridelenie liečby, kde sú pacienti rozdelení do skupín tzv. ramien. jedna skupina pacientov je napríklad liečená liečbou štandardnou (bežne používanou) a druhá skupina je naviac liečená novým testovaným prípravkom. Randomizáciu - rozhodnutie do akej skupiny je pacient zaradený vykonáva počítač a je úplne anonymné a náhodné. Lekár nemôže pridelenie liečby nijako ovplyvniť.
Zaslepenie - aby sa predišlo chybám pri hodnotení účinnosti liečby a výskytu nežiaducich účinkov liečivo je označené iba číslom alebo kódom. Pacient a väčšinou ani lekár (dvojito zaslepené štúdie) tak nevie, či pacient dostáva skúmanú alebo štandardnú liečbu.
Niektoré štúdie obsahujú tiež podanie placeba - tzn. neúčinná látka, ktorá je podávaná v rovnakej forme ako látka účinná. Placebo môže vzbudzovať obavy, v klinických štúdiách však nie je možné, aby pacient, pre ktorého ochorenie existuje liečba, dostával iba neúčinnú látku - k placebu je podávaná bežná liečba. Ide iba o možnosť porovnania novej a štandardnej liečby. Na oprávnenosť podania placeba dohliada Etická komisia.
Fázu III. klinického skúšania na pracoviskách FNTN vykonávame.
FÁZA IV.
Klinické štúdie pokračujú aj po schválení (registrácii) novej liečby. Ich výhodou je, že môžu prebiehať v širokej praxi. Cieľom postregistračných štúdií je väčšinou získať ďalšie nové poznatky o nežiaducich účinkoch lieku.
Fázu IV. klinického skúšania na pracoviskách FNTN vykonávame.
Všetky klinické štúdie sa riadia zákonmi a podliehajú prísnej kontrole úradov a etických komisií.
V prípade, že máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa prebiehajúcich klinických štúdií, napíšte nám na : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.