Zmena režimu fungovania pohotovostnej príjmovej ambulancie kliniky pediatrie

Vážení rodičia našich detí v Trenčianskom kraji,

vzhľadom k aktuálnej situácii  vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne Vás chceme informovať o  poskytovaní zdravotnej starostlivosti deťom v trenčianskom kraji.

Od 1.10.2024  vo  FN Trenčín nebude poskytovaná v čase od 20.00 hod do  7.00 hod. v pracovných dňoch a v čase od 20:00 hod. do 8:00 hod. cez víkend a vo sviatok  ambulantná pohotovostná služba, ani ústavná pohotovostná služba – jej ambulantná časť.

Čo to znamená v praxi?

Ambulancie pre deti a dorast (primárni pediatri)

Fungujú v nezmenenom režime. Počas pracovných dní v trvaní ich ordinačných hodín naďalej poskytujú plnú zdravotnú starostlivosť, teda vyšetrovanie chorých, poradne, preventívne prehliadky.

Ambulantná pohotovostná služba (APS)

Funguje v nezmenenom režime. Počas pracovných dní  od 16.00 hod do  20. 00 hod., v soboty, nedele a počas sviatkov v čase od 8.00 hod. do 20.00 hod. Miesto ambulantnej  pohotovostnej služby ostáva bez zmeny.

Ambulantná pohotovostná služba ošetruje pacientov  so zhoršením zdravotného stavu, ktorého ošetrenie neznesie odklad do ďalšieho dňa. Neslúži na riešenie  ľahkých ochorení či nezhoršených chronických ťažkostí.

Ústavná pohotovostná služba (príjmová ambulancia)

Od 1.10.2024  vo Fakultnej nemocnici Trenčín funguje v obmedzenom režime.  Jej ambulancia v čase od 20.00 hod. do 7.00 hod. v pracovných dňoch, cez víkend a vo sviatok nepretržite vo FN Trenčín nefunguje a budú ju zabezpečovať okolité nemocnice a to podľa jednotlivých obvodov. Pacienti každého lekára majú pridelenú nemocnicu, v ktorej budú v nevyhnutnom prípade ošetrení  aj týchto hodinách. Zoznam je priložený na konci tohto listu.

Ústavná pohotovostná služba ošetruje pacientov  pri náhlom zhoršení  zdravotného stavu (napr. laryngitída, sťažené dýchanie, kŕče, neutíšiteľné bolesti brucha,  neprestávajúce vracanie, krvácanie ap.).  Neslúži na riešenie ľahších ochorení ako nádcha, pokašliavanie, teplota dobre reagujúca na lieky, bolesť hrdla ap.

Záchranná zdravotná služba

Ak by nastala náhla, závažná  zmena zdravotného stavu Vášho dieťaťa, sú Vám stále k dispozícii akútne linky 112 či 155, ktoré  zabezpečia prvotné ošetrenie dieťaťa. Ak rozhodnú o potrebe hospitalizácie, transportujú dieťa do najbližších okolitých detských oddelení v kraji. Prosíme Vás, nezneužívajte tieto čísla na riešenie ľahkých ochorení. Sú určené naozaj na vážne, zdravie a život ohrozujúce stavy.

Klinika pediatrie Fakultnej nemocnice Trenčín

Funguje  naďalej, ale jej  príjmová ambulancia bude pracovať v obmedzenom režime, denne  od 7.00 hod. do  15.30 hod. a nebude možné prijímanie pacientov v neskoršom čase.  Odborné ambulancie  fungujú v nezmenenom režime, okrem  pediatrickej neurologickej ambulancie a pediatrickej endokrinologickej ambulancie, ktoré fungujú v obmedzenom režime.

Odborné informácie

V prípade, že by ste potrebovali odbornú radu na zvládnutie niektorých najčastejších problémov, odporúčame navštíviť stránku pediatridetom.sk, veľa informácií nájdete aj na existujúcich webových stránkach alebo facebookových  profiloch Vašich primárnych pediatrov. Praktické rady a mnohé odpovede pre najmenšie deti do 6 rokov veku sú k dispozícii  v bezplatnej mobilnej aplikácii BEBBO, dostupnej v Google play a v Apple Store.

Prosíme Vás, skúsme spoločne zvládnuť túto ťažkú, ale dúfame, že len prechodnú  komplikovanú situáciu.  Využite možnosť konzultácie alebo v prípade potreby vyšetrenie u primárneho pediatra Vášho dieťaťa  v čase jeho ordinačných hodín, on najlepšie pozná Vaše dieťa a vie najlepšie nielen určiť potrebnú liečbu, ale aj prípadnú ďalšiu zdravotnú starostlivosť, či už formou vyšetrenia v odbornej ambulancii alebo hospitalizácie.

Výbor Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej spoločnosti SLS

V zastúpení MUDr. Elena Prokopová, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast

Zoznam nemocníc, kde budú pacienti jednotlivých lekárov ošetrení  v nevyhnutnom prípade

v čase 20.00 hod – 7.00 hod