Fakultná nemocnica Trenčín používa na tomto webovom sídle súbory cookies, ktoré sú použité za účelom sledovania návštevnosti webového sídla. Prehliadaním a použitím príslušného nastavenia webového prehliadača vyjadrujete súhlas s ich používaním.

Kontakty

Primár
+421 32 6566 329

Lekári
+421 32 6566 105/ +421 32 6566 531

Vedúca sestra
+421 32 6566 615

JRSN + JISN
+421 32 6566 323

Oddelenie predčasne narodených detí
+421 32 6566 135

Oddelenie fyziologických novorodencov
+421 32 6566 322

Ambulancia pre rizikových novorodencov
+421 32 6566 231

Neonatologická klinika

CHARAKTERISTIKA A ZAMERANIE PRACOVISKA
PERSONÁLNE OBSADENIE A KONTAKTY
PRACOVISKÁ KLINIKY
ODBORNÉ AMBULANCIE A PRACOVISKÁ
INFORMÁCIE PRE RODIČOV
OBČIANSKE ZDRUŽENIE
FOTOGALÉRIA

 

CHARAKTERISTIKA A ZAMERANIE PRACOVISKA

Neonatologická klinika poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť všetkým novorodencom narodeným po ukončenom 28. gestačnom týždni, čo ročne predstavuje približne 2400 pacientov. Okrem pacientov narodených v našej pôrodnici zabezpečujeme transport kriticky chorých novorodencov narodených v NsP Myjava, NsP Považská Bystrica a NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach na naše pracovisko.

Neonatologickú kliniku tvorí:
  • JRSN + JISN - Jednotka resuscitačnej starostlivosti o novorodencov + Jednotka intenzívnej starostlivosti o novorodencov – spolu 12 lôžok (z toho 2 izolačné boxy)
  • Oddelenie predčasne narodených detí – 14 lôžok
  • Oddelenie fyziologických novorodencov (tzv. rooming-in) - 36 lôžok

 

Do kolektívu neonatologickej kliniky aktuálne patrí:

  • 13 lekárov
  • 2 neonatológovia
  • 7 špecialistov - 6 pediatrov (3 v neonatologickej príprave, 1 v nefrologickej príprave (skrátený úväzok), 1 anesteziológ a intenzivista
  • 4 sekundárni lekári v pediatrickej príprave
  • 42 sestier: 9 s vysokoškolským vzdelaním, 24 špecializovaných v odbore intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v neonatológii,  4 s kurzom laktačného poradenstva, 4 na skrátený úväzok
  • 8 sanitárok
  • 1 psychologička (v spolupráci s Gynekologicko-pôrodníckou klinikou)

 

PERSONÁLNE OBSADENIE A KONTAKTY

Prednosta :
MUDr. Pavol Šimurka, PhD.

Kontaktné údaje:
Telefón: 032 6566 482
Fax: 032 6566 482
E-mail:  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Primár:
MUDr. Zuzana Lendvayová

Kontaktné údaje:
Telefón: 032 6566 329
E-mail:  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Vedúca sestra : 
Mgr. Lujza Fraňová

Kontaktné údaje:
Telefón: 032 6566 615
E-mail:  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.


Dokumentačná sestra : 
Alžbeta Konečná

Kontaktné údaje:
Telefón: 032 6566 545
E-mail:  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 


Lekári neonatologickej  klinky:
MUDr. Erika Oríšková, MUDr. Viera Bočáková, MUDr. Zuzana Lendvayová, MUDr. Anna Šobáňová, MUDr. Viktória Slezáková, MUDr. Mária Bačinská, MUDr. Lenka Jurikovičová, MUDr. Vidor Nagy, MUDr. Ivana Grambličková, MUDr. Diana Sámelová,  MUDr. Jasmina Hrebíčková, MUDr. Zuzana Esmaildokht- Mamaghani, MUDr. Zuzana Ševčíková

T.Č. na MD: MUDr. Simona Čičová, MUDr. Mária Kotláriková, MUDr. Martina Moncmanová, MUDr. Daša Žemberová

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

PRACOVISKÁ KLINIKY

JEDNOTKA INTENZÍVNEJ A RESUSCITAČNEJ STAROSTLIVOSTI O NOVORODENCOV

Na Jednotke intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti zabezpečujeme komplexnú starostlivosť kriticky chorým novorodencom narodených po ukončenom 28. týždni tehotnosti. Ide predovšetkým o nezrelých predčasne narodených novorodencov, novorodencov s infekčnými ochoreniami, perinatálnou asfyxiou a inými zdravotnými komplikáciami, ktoré vznikajú v perinatálnom období. Proces starostlivosti zahŕňa kontinuálne sledovanie zdravotného stavu, podporu dýchania, podporu činnosti srdca a obehu, tlmenie bolesti a termomanažment.
Pracovisko disponuje 12 lôžkami, z čoho 2 sú plne izolované, špičkovými ventilátormi a diagnostickými prístrojmi, vrátane sonografu a EEG prístroja. Pracujeme podľa konceptu bazálnej stimulácie a do starostlivosti sa snažíme hneď od začiatku zapájať aj rodičov. Ročne na danom úseku kliniky hospitalizujeme približne 250 pacientov.

Transportná služba

Na Klinike neonatológie (predovšetkým na JRSN/ JISN) sú umiestňovaní aj novorodenci vyžadujúci si intenzívnu starostlivosť zo spádových oblastí našej nemocnice (Považská Bystrica, Myjava, Bojnice). Prevoz týchto detí zabezpečuje naša klinika a služba je dostupná 24 hodín denne.

Staničná sestra: Mgr. Katarína Staňová
Telefón: 032 6566 323
Lokalizácia: 4. poschodie pavilónu č.2 (pavilón Neonatologickej kliniky a Kliniky pediatrie) (mapa areálu).

ODDELENIE PREDČASNE NARODENÝCH DETÍ

Oddelenie predčasne narodených detí je unikátnym oddelením v slovenskom zdravotníctve. Ide o lôžkové oddelenie, kde sú hospitalizovaní najmä prematúrni novorodenci, prípadne donosení novorodenci s perinatálnou komplikáciou, ktorí predtým vyžadovali intenzívnu starostlivosť. Hospitalizácia prebieha v sprievode matky systémom rooming-in pod dohľadom zdravotníckeho personálu.
Na oddelení je 5 izieb pre novorodencov s mamičkami (10 lôžok), 4 lôžka pre detí bez sprievodu a 4 lôžka pre mamičky, ktoré majú deti hospitalizované ešte na JRSN/ JISN.

Staničná sestra: Bc.Katarína Lisá
Telefón: 032 6566 135
Lokalizácia: 2. poschodie pavilónu č.2 (pavilón Neonatologickej kliniky a Kliniky pediatrie) (mapa areálu).

ODDELENIE FYZIOLOGICKÝCH NOVORODENCOV

 Najväčšiu časť kliniky tvorí oddelenie fyziologických novorodencov, čo je štandardná ošetrovacia jednotka poskytujúca bazálnu starostlivosť donoseným novorodencom, ktorí sú hospitalizovaní spolu so svojimi mamičkami systémom rooming-in. Fungujeme v spolupráci s Gynekologicko-pôrodnickou klinikou, na ktorej prácu priamo nadväzujeme. Súčasťou oddelenia sú aj priestory k vykonávaniu skríningových vyšetrení, laktačného poradenstva a administratívna časť kliniky. Na úseku fyziologických novorodencov pracujú tri zdravotné sestry venujúce sa primárne laktačnému poradenstvu, ktoré podporujú a pomáhajú matkám pri dojčení, pracujú podľa medzinárodných štandardov ILCA (International Lactation Consultant Association).

Staničná sestra: Veronika Migašová
Telefón: +421 32 6566 322
Lokalizácia: 4. poschodie pavilónu č.2 (pavilón Neonatologickej kliniky a Kliniky pediatrie) (mapa areálu).

 

ODBORNÉ AMBULANCIE A PRACOVISKÁ

Ambulancia pre rizikových novorodencov

Ambulancia je špecializovaná pre deti s perinatálnym rizikom. Slúži na odhaľovanie patologických odchýlok v ďalšom vývoji po prepustení z nemocnice. Sledujú sa v nej deti do 1. roku svojho života a deti s pôrodnou hmotnosťou nižšou ako 1500 gramov do 3 rokov veku.


Lekár:  MUDr. Viera Bočáková, MUDr. Viktória Slezáková, MUDr. Lenka Jurikovičová, MUDr. Diana Sámelová, MUDr. Erika Oríšková
Sestra: Mgr. Miroslava Tomašovičová
Telefón: +421 32 6566 231
Lokalizácia: prízemie pavilónu č.2  (pavilón Neonatologickej kliniky a Kliniky pediatrie)  (mapa areálu)

 

Ordinačné hodiny:

Deň 8:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00
Pondelok - obedová prestávka fyziologickí novorodenci
Utorok rizikoví novorodenci obedová prestávka fyziologickí novorodenci
Streda rizikoví novorodenci obedová prestávka fyziologickí novorodenci
Štvrtok rizikoví novorodenci obedová prestávka fyziologickí novorodenci
Piatok - obedová prestávka fyziologickí novorodenci
Sobota, Nedeľa 11:00 - 12:00 kontrola fyziologických novorodencov -  

 

INFORMÁCIE PRE RODIČOV

Čo si priniesť do nemocnice pre bábätko?

Milé mamičky, ak si lámete hlavu nad tým, čo bude Vaše novorodeniatko potrebovať v nemocnici, odpoveď je stručná - jednorázové plienky cca 30ks, krém na zadoček a vlhčené obrúsky. Všetko ostatné Vám zabezpečí naša klinika. Po bondingu Vám dieťatko oblečieme a zabalíme do perinky z nášho oddelenia. Na izbe v skrinkách budete mať nachystané náhradné oblečenie, prípadne Vám ho donesie novorodenecká sestra. Rovnako tak aj látkové plienky. Každý deň sa o výmenu prádla starajú naše sanitárky. Ak by bábätko počas hospitalizácie potrebovalo nejaké lieky - napr. peroxid vodíka na pupočník, alebo roztok na čistenie očiek, bude to zabezpečené našou klinikou. Vlastné oblečenie pre bábätko, deku a autosedačku (vajíčko) na cestu domov stačí, keď Vám prinesie partner v deň prepustenia.
V prípade predčasne narodených detí, ktorých hospitalizácie trvá dlhšie, sa s Vami o “potrebách” bábätka budeme rozprávať osobne.z
Kompletný zoznam, čo si so sebou zobrať do nemocnice nájdete na internetovej stránke Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Trenčín.

Prepustenie novorodenca po 48 hodinách

Štandardná dĺžka hospitalizácie zdravého donoseného novorodenca bez rizík je 72 hodín (tj. plné 3 dni), prípadne podľa zdravotného stavu novorodenca aj dlhšie. Po 48 hodinách sa na našej klinike prepúšťajú tzv. “bezrizikoví” novorodenci, ktorí spĺňajú všetky nasledovné podmienky:
- zdravý donosený novorodenec, ktorý mal dobrú popôrodnú adaptáciu
- mamička je druhorodička alebo viacrodička
- novorodenec má primerané životné funkcie - srdce a krvný obeh, dýchanie, močenie, stolica…
- novorodenec má primeraný príjem stravy - či už sa dojčí (preferované) alebo je kŕmený z nejakého dôvodu z fľaše
- novorodenec nemá popôrodný hmotnostný úbytok viac ako 10% z pôrodnej hmotnosti
- novorodenec má primeranú žltačku v čase prepustenia
Ďalšou "podmienkou" je kontrola novorodenca vo veku 72 - 96 hodín života (tj. zvyčajne na ďalší deň po predčasnom prepustení) na našej Neonatologickej klinike. Vtedy kontrolujeme celkový zdravotný stav novorodenca, novorodeneckú žltačku, hmotnosť a realizujeme Skríning “suchej kvapky krvi” (odber 4 kvapiek krvi na metabolické a iné ochorenia, ktorý je zo zákona povinným skríningovým vyšetrením práve vo veku 72-96 hodín života dieťaťa).

Zapožičanie monitoru dychu

Neonatologická klinika poskytuje mamičkám možnosť zapožičať si monitor dychu v rámci služby Nadácie križovatka v projekte „Mamička dýcham“. Naša klinika je sprostredkovateľom tejto služby. Zapožičiavajú sa monitory značky BabySense od výrobcu Hisense ltd. Monitor dychu sa zapožičiava počas pracovných dní v čase od 7:00 hod. do 15:00 hod. V prípade záujmu, treba požiadať sestru, ktorá sa stará o Vášho novorodenca, tá informuje kompetentnú osobu – v našom prípade dokumentačnú sestru, prípadne staničnú sestru. Tá vás následne informuje o podmienkach zapožičania. Najkratšia možná výpožičná doba je 6 mesiacov. V prípade záujmu je možné túto dobu predĺžiť. V tom prípade treba kontaktovať priamo Nadáciu križovatka.
Sumu je možné uhradiť buď šekovou poukážkou alebo prevodom z účtu (internet banking). Nie v hotovosti.

 

Cenník zapožičania monitoru dychu:

Obdobie zapožičania v mesiacoch Poplatok
6 48,-€
7 56,-€
8 64,-€
9 72,-€
10 80,-€
11 88,-€
12 96,-€


Projekt požičiavania je výhradne pre občanov SR s trvalým pobytom na území SR. Výnimka môže byť uvedená, pokiaľ sa záujemca, ktorý nie je občanom SR preukáže dokumentom o jeho povolenom pobyte na území SR, teda vie udať kontakt/slovenskú adresu do zmluvy. Za monitor musí vyplatiť plnú sumu a to 157 €, z ktorej bude vrátená časť takej sumy, o koľko sa zníži táto suma za dobu zapožičania (napr. po 6 mesiacoch sa vráti čiastka 109 €). Platia tak rovnaké podmienky za dobu zapožičania – minimálne 6 mesiacov a suma 48 €. Pri spisovaní zmluvy je potrebné udať presnú adresu, telefonický kontakt, mail a číslo občianskeho preukazu.
Pri preberaní monitora informujeme o podmienkach vrátenia a základnej obsluhe monitora. Monitory je možné vrátiť poštou (kuriérom) na adresu Nadácie križovatka Bratislava, alebo osobne k nám na Neonatologickú kliniku FN Trenčín na 4. poschodie.
Monitory preberáme počas pracovných dní v čase od 7:00 hod. do 15:00 hod.


Prípadné ďalšie doplnkové informácie môžete nájsť na stránke:

 

OBČIANSKE ZDRUŽENIE

Občianske združenie Novorodenček TN bolo založené s cieľom získať finančné prostriedky na zlepšenie zdravotnej starostlivosti o všetkých novorodencov, predčasne narodených aj donosených, ošetrovaných na našej Neonatologickej klinike vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.
Bližšie informácie nájdete na https://www.fntn.sk/index.php/sk/o-nemocnici/zdruzenia-a-kluby2/obcianske-zdruzenie-novorodencek-tn
alebo na https://www.novorodencek.sk

 

FOTOGALÉRIA

 

 

 

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Fakulta zdravotníctva Národne centrum zdravotníckych informácií Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Liga proti rakovine Národná transfúzna služba Slovenskej republiky Operačné stredisko 155 Kúpele Trenčianske Teplice

Objednávka PCR testu

ISO CERTIFIKÁT

Fakultná nemocnica Trenčín zaviedla a aplikuje systém manažérstva kvality podľa normy kvality ISO EN 9001:2015.

 

 
© 2024 Fakultná nemocnica Trenčín, IČO: 00610470, DIČ: 2021254631, IČ DPH: SK 2021254631